Konfliktus a felsőoktatásban

 
 

A kutatást abból az előfeltevésből kiindulva kezdtem el, hogy a felsőoktatási intézmények oktatói számára az intézményi struktúra túlságosan merev ahhoz, hogy a korszellemre jellemző karriertörekvéseket kiélhessék benne. Ez az akadályozottság versengési szituációkat gerjeszt, amit viszont az otthonról, iskolából hozott nem feltétlenül hatékony konfliktuskezelési eszköztárukkal nem képesek harmonikusan kezelni.

A dolgozat a konfliktus elméleti hátterének bemutatása után a felsőoktatási intézmények világába kalauzolja az olvasót, feltárva azokat a kényes pontokat, ahol felütheti a fejét a konfliktus.

Ezután rátérünk a konfliktussal kapcsolatban lefolytatott kutatásra. Internetes kérdőívet juttattam el a felsőoktatásban dolgozó oktatókhoz, amely a konfliktussal kapcsolatos tapasztalataikat, érzéseiket mérte föl.

A kutatás 61 magyar felsőoktatási intézmény bevonásával zajlott, önkéntes alapon, teljes anonimitással. A válaszok közül, a nem értékelhetőek kidobása után 279 maradt (a 481-ből), amelyet 17 intézmény oktatói töltöttek ki.

A  kutatás a szervezet érzékelt merevsége, a rivalizálás/együttműködés, a konfliktussal kapcsolatba hozható nemi sztereotípiák, az egyes korosztályok konfliktuskezelési és konfliktusérzékelési különbségei kimutatására irányult.

A személyközi konfliktus jellegzetességei, előfordulása és jellemző megoldási alternatívái a hazai felsőoktatási intézmények oktatói körében

diplomadolgozat



készítette:   

Hargitai Gábor

Szegedi Tudományegyetem

Bölcsészettudományi Kar

Kommunikáció szak

témavezető:

Tóth Péter István

2008.

kontakt:

hargitaig@nyme.hu


A teljes dolgozat letöltése:

konfliktus_word_doc

konfliktus_pdf

szinopszis

Tisztelt Olvasó!

Kutatásom során felkerestem szinte valamennyi hazai felsőoktatási intézményt, hogy a konfliktus témáját a lehető legszélesebb körben vizsgálhassam. Azoknak az intézményeknek, amelyek hozzájárultak a kutatás lefolytatásához eljuttattam annak eredményét, ezt a dolgozatot.

Ezúton köszönöm Önnek is a szíves közreműködését!

Üdvözlettel:

Hargitai Gábor